CX-12T
CX-12T katamaran motorowy (2019)
Mały katamaran motorowy z silnikami zaburtowymi. Pierwotnie projektowany jako wersja czarterowa, ale z uwagi na niskie zanurzenie, dostosowany do transportu ATV, towarów lub wersja wycieczkowa. Prace rozwojowe nad ta koncepcją trwają, jednak z uwagi na szerokie spektrum zastosowania, możliwe jest nawet dostosowanie do żeglugi śródlądowej. We wnętrzu kadłubów znajdują się dwie oddzielne kajuty dwuosobowe z łazienkami i toaletami. U góry aneks kuchenny i dwa miejsca do siedzenia, które można transformować w kolejne dwa duże miejsca do spania. Wersje transportowe posiadają dodatkowe ochronne elementy kadłuba oraz przewidziane miejsca na wprowadzenie kolorów dla odróżnienia od siebie jednostek różnych armatorów.

WIĘCEJ INFORMACJI
WNĘTRZE
Prace B+R nad katamaranem motorowym CX-12 T prowadzone były jako kontynuacja wcześniejszych prac w firmie Corthinx. Równolegle do większej jednostki o długości 55 stóp (,która w swojej stylistyce bazuje na płaskich kształtach i ostrych cięciach), opracowano koncepcję bardziej sportowego, łagodniejszego w formie małego katamaranu o długości około 12-13 metrów. Zastosowanie w tym katamaranie silniki zaburtowe, które są zdecydowanie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Najważniejszym aspektem użytkowym było zaplanowanie w każdym kadłubie po jednej, dwuosobowej kajucie dla dwóch osób wraz z łazienkami. Przestrzeń między kadłubami miała zapewnić załodze jak największy komfort w ciągu dnia (przygotowanie posiłków, miejsca do siedzenia transformowane do wymiarów wygodnych łóżek na nocy). Miejsce sterowania przewidziano na pokładzie słonecznym. Z kolei rufa powinna mieć możliwość zamknięcia za pomocą materiału tekstylnego. Na dziobie umieszczono materac do opalania.
DANE TECHNICZNE
W wersji T w przodu umieszczono wjazd na pokład i zapewniono miejsce dla dwóch największych na rynku pojazdów ATV . Wymusiło to serię poprawek w formie kadłubów i ich osłon, nadbudówki i detali pomieszczeń. Ostatecznie koncepcję małego jachtu eksploracyjnego dostosowano do potrzeb turystyki z wykorzystaniem znacznej ilości sprzętu, dostawy towarów, transportu osobowego oraz żeglugi śródlądowej. Wszystkie te funkcje przewidywały zastosowanie tej samej nadbudówki, co minimalizowałoby koszty w przyszłości. Forma kadłuba mogłaby zostać wykonana z aluminium, nadbudówka z laminatu. Szyby nadbudówki są płaskie co również ogranicza koszty. Wszelkie obłości form modelowane są w laminacie. Dla dodania efektu wizualnego część dachu jest pomalowana na ciemny kolor, co imituje nowoczesną szybę dachową. W tej części możliwe jest także zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, które na ciemniejszej apli nie będą mocno widoczne. 
©2021 - WWDESIGN.EU