Wzornicze prace B+R wspierające opracowanie prototypu innowacyjnego pchacza żeglugi śródlądowej stanowiącego odpowiedź na problemy żeglugowe związane z obecnymi, śródlądowymi drogami wodnymi. Projekt realizowany we współpracy z Navishipproject dla Stoczni Koźle w ramach dofinansowania UE (POIR.01.02.00-00-0102/19). Pomysł produkcji pchacza powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie firm zainteresowanych transportem śródlądowym towarów wielkogabarytowych.
Głównym celem projektu jest zweryfikowanie i potwierdzenie koncepcji, zgodnie z którą możliwe jest zastosowanie pchacza o małym zanurzeniu w transporcie ładunków. Zadaniem pchacza będzie zapewnienie wykonania transportu przy minimalnych stanach wody. Pchacz ma zostać wykonany jako statek – płaskodenny – trzyśrubowy – z systemem balastowania, co w połączeniu nie występuje w tego typu statkach dostępnych na rynku.
Kolejne badania przemysłowe będą dotyczyły przede wszystkim projektowania, analiz, modelowania i eksperymentów laboratoryjnych oraz prezentacji i badań prototypu w warunkach operacyjnych. Na etapie prac rozwojowych prototyp pchacza zostanie zaprezentowany i przetestowany w warunkach rzeczywistych. Po uzyskaniu pozytywnego efektu prac, Stocznia Koźle podejmie działania zmierzające do wdrożenia technologii budowy nowej generacji pchaczy.