RAT 120
RAT 120 jacht motorowy (2018)
Rat 120 to wyjątkowy jacht motorowy o długości blisko 37 metrów. Jego oryginalny charakter wynika ze zmiany sposobu myślenia o luksusowym jachcie. Wykonany w znacznej części z odpowiednio przygotowanych i zabezpieczonych przed warunkami morskimi materiałów pochodzących z recyklingu, staje się nie tylko wyjątkowym obiektem wizualnym, ale i idea wytyczająca przyszłość jachtingu. 
Zewnętrzne poszycie wykonane jest z blach z utylizowanych statków i kutrów, podłogi tekowe są pozyskiwane z wycofywanych z eksploatacji jachtów. Elementy dodającego kolorytu graffiti to zużyte kontenery transportowe. Wnętrza wykonane są elementów belek pozyskanych z rozbiórki domów, a stare meble- znalezione tu i ówdzie - wnoszą na pokład odrobinę własnej historii i dodają pomieszczeniom ciepła.

Zwycięzca konkursu Millenium Yacht Design Award 2018 w kategorii profesjonalnej.


WIĘCEJ INFORMACJI
WNĘTRZE
Bryła jachtu jest minimalistyczna. Rudy, rdzawy kadłub, szklana bryła nadbudówki i odważnie sterczący w górę komin. Oryginalnie wyeksponowana stara kotwica może wiele powiedzieć o temperamencie właściciela jachtu. Człowieka nietuzinkowego, prawdziwego, bez zadęcia. Przyszły właściciel jachtu ma do dyspozycji otwarta przestrzeń głównego pokładu połączoną ze sterówką. Kabina VIP z osobną łazienką znajduje się na dziobie dolnego pokładu. Przed kajutą VIP znajdują się 2 kabiny dla gość, kabiny załogi (6 osób) oraz kuchnia z wejściem do maszynowni. Większość pomieszczeń wnętrza jest malowana na jednolity kolor (np. biały). Pozwala to racjonalizować koszty i wprowadzają element wizualnej czystości. Pojedyncze kolorowe ściany wnętrz zdobione są starym graffiti i pozyskanymi z recyklingu kafelkami.
DANE TECHNICZNE
W projekcie Rat 120 optymalne wymiary jachtu to : 36,75m długości, 8.7 metra szerokości i 1.2 metra zanurzenia. Kształt kadłuba na rufie został opracowany dla zastosowania silników spalinowych MTU. Z przodu proponuje się 
zastosowanie steru strumieniowego. Napęd standardowy: 2/3,700-hp MTU 16V 4000 
diesel inboards w/KaMeWa 71 SII waterjets. Napęd opcjonalny:1/5,600-hp DDC-MTU TF50 gas turbine w/KaMeWa waterjet (paired with standard engines) lub 2/3,700-hp MTU 16V 4000 diesel inboards plus 1/TF50 gas turbine w/KaMeWa waterjet.
Budowa nowego jachtu powinna być wykonywana w pobliżu miejsc rozbiórki starych statków w celu jak najlepszej optymalizacji produkcji. Budowa Rat 120 to także szansa dla społeczności trudniącej się złomowaniem. Daje szanse na lepsze warunki pracy i znacznie wyższe dochody w branży uznawanej powszechnie za luksusową. 

©2021 - WWDESIGN.EU